Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 26.06. 2022 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu

Počasie
Mapa mesta
Mapa Myjavy
Fotogaléria
galeria

Medzinárodný folklórny festival

 

História Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA


     V päťdesiatych rokoch 20. storočia začal na Slovensku narastať záujem o opätovné oživenie a aktívne pestovanie folklóru. Boli organizované rôzne súťaže, prehliadky a festivaly, pričom tento rozmach všeobecného záujmu o folklór spôsobil výrazný rozvoj folklórneho a folkloristického hnutia na Slovensku. Podiel účasti západného Slovenska na folklórnom dianí bol však v tom čase oproti ostatným regiónom Slovenska podstatne nižší. Krajský dom osvety v Bratislave preto inicioval usporadúvanie programov zostavených výhradne z kolektívov západného Slovenska. Táto iniciatíva našla svoje opodstatnenie a 3. júna 1956 sa v malom amfiteátri hotela Slovan v Piešťanoch uskutočnili Krajské letné slávnosti piesní a tancov. A práve toto podujatie sa po viac ako štyroch desaťročiach začalo považovať za I. ročník Folklórnych slávností. Festival však od svojho začiatku bojoval s diváckym nezáujmom a slabým organizačným zázemím. Nekonal sa každoročne a často sa menilo i miesto jeho konania. Jeho cesta viedla z Piešťan cez Vrbové až do Krakovian.

     Historickým medzníkom pre festival bol rok 1976, kedy sa vtedy už Západoslovenské folklórne slávnosti konali prvýkrát v amfiteátri Trnovce na Myjave. A práve tu festival postupne získaval svoje stabilné miesto, čo sa pozitívne odrazilo i na jeho celkovom charaktere. Začal sa kvalitatívne aj kvantitatívne rozrastať. Nadobudol svoje základné črty, dramaturgiu, mal stanovený hlavný cieľ a ponúkal divákom zaujímavú programovú štruktúru. Z roka na rok pribúdali nielen nové typy programov, ale aj účinkujúce kolektívy.

Amfiteáter Trnovce počas nedeľného galaprogramu. MFF MYJAVA 2013.

Nedeľný galaprogram v amfiteátri Trnovce počas Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2013. Autor: M. Hrin

     Hlavnými usporiadateľmi slávností boli do roku 1992 Západoslovenský krajský výbor, Krajské osvetové stredisko, Národné osvetové stredisko i Okresné osvetové stredisko v Senici. V súčasnosti je hlavným usporiadateľom Mesto Myjava spolu s Centrom tradičnej kultúry v Myjave (bývalé Myjavské osvetové stredisko), organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Mesto Myjava zabezpečuje festival organizačne a Centrum tradičnej kultúry v Myjave má na starosti jeho programovú stránku.

     Význam festivalu za jeho viac ako polstoročné pôsobenie je nielen v rámci západného Slovenska, ale aj v celoslovenských a medzinárodných súvislostiach nezastupiteľný. So súčasným názvom Medzinárodný folklórny festival Myjava sa úspešne zaradil k popredným podujatiam na Slovensku zameraným na prezentovanie ľudovej kultúry. Uznaním vysokej programovej a organizačnej úrovne festivalu bolo jeho prijatie za člena Medzinárodnej rady organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia C.I.O.F.F. v roku 1999. Neskôr však Slovensko z C.I.O.F.F.-u vypadlo a preto ani myjavský festival nemôže používať toto označenie. Až do septembra 2018, kedy sa na 48. svetovom kongrese C.I.O.F.F. (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) aj zásluhou Myjavy do štruktúr vrátila Slovenská národná sekcia a myjavský sviatok folklóru tu zároveň získal status C.I.O.F.F. International Festival. Ten má prispieť napríklad k lepším podmienkam na delegovanie folklórnych kolektívov na festival.

 

Historické medzníky festivalu:

Piešťany 1956 Krajské letné slávnosti piesní a tancov
Vrbové        1958 Krajské slávnosti piesní a tancov
Krakovany 1967  Krajské slávnosti piesní a tancov
  1973 Západoslovenské folklórne slávnosti
Myjava 1976 Západoslovenské folklórne slávnosti a Mierové slávnosti
  1991 Západoslovenské folklórne slávnosti
  1992 Folklórne slávnosti
  1997 Folklórne slávnosti Myjava 1997
  1999   Prijatie festivalu za člena Medzinárodnej rady organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia C.I.O.F.F.
  2003  Myjava 2003 – Medzinárodný folklórny festival
  2005 Myjava 2005 – Festival európskej tradičnej kultúry
  2006 Myjava 2006 – Medzinárodný folklórny festival a Festival európskej  tradičnej kultúry
  2009 Medzinárodný folklórny festival MYJAVA - 50. ročník
  2019 Medzinárodný folklórny festival MYJAVA - 60. ročník so statusom CIOFF a pod záštitou Slovenskej komisie pre UNESCO

Tanečníci FS Kopaničiar z Myjavy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFF MYJAVA sa v tomto roku definitívne neuskutoční

 

Milí priatelia, návštevníci myjavského festivalu a ctení priaznivci folklóru!

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA by za normálnych okolností oslávil v tomto roku svoje 61. narodeniny. Príprava naň už bola v plnom prúde. Autori pracovali na jednotlivých programoch, zabezpečili sme zahraničných účinkujúcich, chystali organizačné zabezpečenie v areáli... No hneď, ako sa zintenzívnili problémy s pandémiou COVID-19 a sprísnili s ňou súvisiace obmedzenia, bolo nám jasné, že na festival v podobe, v akej ho poznáme, môžeme tento rok zabudnúť...

Zvažovali sme možnosti, hľadali spôsoby realizácie festivalu. Zrušili sme účasť súborov z Južnej Kórey, Kene a iných štátov. Napokon, po zvážení všetkých skutočností a vypočutí argumentov členov Prípravného výboru a Programovej rady sme sa rozhodli, že sa 61. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2020 neuskutoční a bude preložený o rok. Vo festivalovom areáli Trnovce sa tak najbližšie stretneme až 16. – 20. 6. 2021.

Nebolo to jednoduché rozhodnutie a sme si vedomí toho, že to najväčšie a najvýznamnejšie kultúrne podujatie v roku, ktoré je oslavou ľudových tradícii, folklóru a odovzdávaním odkazu našich predkov ďalším generáciám, nám bude všetkým chýbať. Ale musíme sa správať zodpovedne a brať do úvahy limity, ktoré nám súčasná situácia doma i vo svete stanovuje. Folklórne kolektívy sa nemôžu schádzať, nacvičovať tance, skúšať spevy, absolvovať hudobné skúšky, pripravovať sa na vystúpenia. Cestovanie je obmedzené, nároky na hygienu a prevenciu pred nákazou sú vysoké... Nebolo by objektívne možné pripraviť festival na úrovni, ktorú si zaslúži a na ktorú ste vy, jeho návštevníci, zvyknutí. Takisto by bolo komplikované a nezodpovedné prekladať ho na iný termín ešte v tomto roku, keď nevieme, čo bude o mesiac, o dva, akým smerom sa bude vývoj v spoločnosti uberať.

Môžeme vám však sľúbiť, že si náš festival predsa len pripomenieme aspoň virtuálne. V pôvodne stanovenom termíne od 17. do 21. 6. 2020, a to na webe, sociálnych sieťach, v miestnych médiách a predstavíme vám aj niekoľko zaujímavých noviniek, na ktoré sa v súvislosti s MFF MYJAVA môžete v budúcnosti tešiť. Takisto spravíme všetko pre to, aby sme vám ten neplánovaný tohoročný „folklórny pôst“ o rok v Trnovcoch vynahradili. Ďakujeme vám za pochopenie, pretrvávajúcu priazeň a tešíme sa na opätovné spoločné stretnutie v júni 2021!

S pozdravom

Pavel Halabrín
primátor mesta Myjava
predseda PV MFF Myjava

Všetky potrebné informácie o festivale nájdete na stránke www.mffmyjava.sk.Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Jún 2022
PUSŠPSN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zoznam podujatí

Anketa
Privítali by ste periodikum, ktoré by informovalo o aktuálnom dianí v meste a regióne v tlačenej i elektronickej podobe?

Poznáte novú aplikáciu Myjava, vďaka ktorej môžete mať mestský úrad v mobile?Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online14
Dnes  1360
Mesiac  53939
Celkovo2341697

Odporúčame