Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 26.06. 2022 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu

Počasie
Mapa mesta
Mapa Myjavy
Fotogaléria
galeria

Zimná turistika a šport

 

Zimná turistika a šport


     

Myjavská časť Závršky v zime.     Bežecké lyžovanie je zo zdravotného, resp. fyziologického hľadiska jeden z najzdravších športov vôbec. Zo športového pohľadu má záťaž prevažne aeróbny charakter, v členitom teréne potom s výrazným silovým charakterom, pričom rovnomerne zaťažuje celé telo. V ostatných rokoch došlo vďaka niekoľkým projektom k podpore bežeckého lyžovania v Bielych Karpatoch v okolí Myjavy a Starej Turej. Možnosti bežeckého lyžovania sú široké, a to ako na upravených, tak aj na neupravených trasách. Pekné trasy sa dajú nájsť prakticky vo všetkých častiach tohto regiónu, pričom sú zaznačené do príručných máp, ktoré je možné dostať v rôznych turistických zariadeniach. Mapy a turistické smerovky pre lyžiarske trasy sú rozmiestnené i na tratiach a navigujú bežkárov najmä k najvyššiemu bodu Bielych Karpát, ktorým je vrchol Veľkej Javoriny vo výške 970 m n. m. . Ratrakom je udržiavaný úsek od Kubíkovho vrchu (Nová Lhota) po starej vojenskej ceste až do Hlaviny (Stará Turá) v dĺžke asi 6,5 km a nadmorskej výške okolo 600 m n. m. Navyše aj vy môžete prispieť svojimi 2% z daní na úpravu bežkárskych tratí v Bielych Karpatoch a podporiť tak tvorbu bežeckých stôp i v ďalších úsekoch. Viac sa dozviete na stránke www.kopanicevpohybe.sk v sekcii "Podporte nás".
    Pokiaľ chcete mať informácie o údržbe bežkárskych tratí neustále po ruke, máte k dispozícií aplikáciu S mobilom po Bielych Karpatoch, ktorá vám tieto informácie poskytne prostredníctvom vášho mobilného telefónu. Aplikácia funguje pre Android aj pre iPhone. Môžete si ju stiahnuť z internetu cez Google play po zadaní textu S mobilom po Bielych Karpatoch alebo cez stránku http://www.bezky-kolo-pesky.eu/sk/, kde je postup, ako si ju do mobilu nainštalovať, podrobne vysvetlený.
     Ďalšie aktuálne informácie o stave bežkárskych tratí počas zimnej sezóny môžete nájsť aj na facebookovej stránke občianskeho združenia Kopanice v pohybe, ktoré sa o niektoré úseky stará a pravidelne o nich verejnosť informuje.

 

Trasy na bežecké lyžovanie


 

     Oblasť Bielych Karpát ponúka na pomedzí Českej a Slovenskej republiky až 30 km bežkárskych tratí. Najdlhšia z nich je určite Bielokarpatská bežkárska magistrála, ktorá prechádza z veľkej časti hrebeňom Bielych Karpát. Neďaleko Myjavských kopaníc a českej Novej Lhoty sa nachádzajú bežkárske okruhy, ktoré zahŕňajú až 15 km bežkárskych lyžiarskych tratí a sú teda svojou dĺžkou ideálne na niekoľkohodinovú turistiku. Počas celej zimnej sezóny sú tieto trate udržiavané a upravované.

Mapa bežkárskych trás v kopaničiarskom regióne.

Novolhotsko-staromyjavský okruh


Areál bežeckého lyžovania Nová Lhota – nad Kubíkovým vrchom – pri štátnej hranici – Hamovanie – Stará Myjava (lyžiarske stredisko) – Krúžok – nad Kubíkovým vrchom – Areál bežeckého lyžovania Nová Lhota

Zima na myjavských kopaniciach.Dĺžka trasy: 12,6 km
Náročnosť: ťažká
Trvanie: 2 h
Stúpanie: 893 m
Klesanie: 891 m
Celkové prevýšenie: 252 m
Max. výška: 730 m n. m.
Min. výška: 478 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou alebo skútrom.

 

Pretekárska trať 1


Šibenický vrch – Kubíkov vrch – pri štátnej hranici – Šibenický vrch

Zima na myjavských kopaniciach.Dĺžka trasy: 1,4 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 30 min.
Stúpanie: 60 m
Klesanie: 76 m
Celkové prevýšenie: 39 m
Max. výška: 725 m n. m.
Min. výška: 686 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou.

 

Pretekárska trať 2a


Hamovanie – Kubíkov vrch

Zimná príroda na kopaniciach.Dĺžka trasy: 2,9 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 30 min., opačný smer 10 min.
Stúpanie: 190 m
Klesanie: 76 m
Celkové prevýšenie: 135 m
Max. výška: 728 m n. m.
Min. výška: 593 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou.

 

Pretekárska trať 2b


Hlavina – Hamovanie

Západ slnka nad kopanicami v zime.Dĺžka trasy: 2,6 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 20 min.
Stúpanie: 125 m
Klesanie: 82 m
Celkové prevýšenie: 56 m
Max. výška: 609 m n. m.
Min. výška: 553 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou alebo skútrom.

 

Bielokarpatská bežkárska magistrála - časť 1


Udržiavaná bežkárska trasa.Vrbovce – Kamenné vráta

Dĺžka trasy: 4,4 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 1,5 h
Stúpanie: 484 m
Klesanie: 239 m
Celkové prevýšenie: 249 m
Max. výška: 650 m n. m.
Min. výška: 401 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou alebo skútrom.

 

Bielokarpatská bežkárska magistrála - časť 2


Udržiavaná bežkárska trasa.Kamenné vráta – Kubíkov vrch

Dĺžka trasy: 4,5 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 1 h
Stúpanie: 300 m
Klesanie: 266 m
Celkové prevýšenie: 85 m
Max. výška: 704 m n. m.
Min. výška: 619 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou alebo skútrom.

 

Bielokarpatská bežkárska magistrála - časť 3


Myjavské kopanice v zime.Kubíkov vrch – Veľká Javorina (vysielač)

Dĺžka trasy: 6,6 km
Náročnosť: ťažká
Trvanie: 2 h
Stúpanie: 476 m
Klesanie: 194 m
Celkové prevýšenie: 287 m
Max. výška: 967 m n. m.
Min. výška: 680 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou lebo skútrom.

 

Bielokarpatská bežkárska magistrála - časť 4


Letecký pohľad na zasneženú Myjavu.Veľká Javorina (vysielač) – Holubyho chata

Dĺžka trasy: 0,7 km
Náročnosť: ľahká
Trvanie: 5 min.
Stúpanie: 340 m
Klesanie: 28 m
Celkové prevýšenie: 312 m
Max. výška: 957 m n. m.
Min. výška: 909 m n. m.

Trasa nie je počas sezóny pravidelne mechanicky upravovaná.

 

Kamenná bouda – Veľká Javorina


Myjavská veža v zime.Kamenná bouda – Javorinský náučný chodník – rázcestie Križovatka na Strání – Veľká Javorina

Dĺžka trasy: 7,2 km
Náročnosť: ťažká
Trvanie: 1,50 h
Stúpanie: 340 m
Klesanie: 28 m
Celkové prevýšenie: 312 m
Max. výška: 957 m n. m.
Min. výška: 645 m n. m.

Trasa nie je počas sezóny mechanicky upravovaná.

 

Zjazdové lyžovanie


 

výhľad z veľkej javoriny     V okolí Myjavy sa nachádzajú tri lyžiarske strediská, ktoré v prípade priaznivých snehových pdomienok poskytujú služby milovníkom zimných športov. Ide o Veľkú Javorinu, Starú Myjavu a Brezovú pod Bradlom. Najbližšie k Myjave je areál v Starej Myjave, ktorý býva spravidla aj najviac navštevovaný. Od kopaničiarskej metropoly je vzdialený asi 10 km a prístup k nemu je možný autom či autobusom. Tu je krátke predstavenie týchto stredísk.

 

 

Lyžiarske stredisko Veľká Javorina a Holubyho chata


     Na najvyššom vrchu Bielych Karpát – Veľkej Javorine (970 m n. m.) sa nachádza známe zimné lyžiarske stredisko, ktoré poskytuje ideálne možnosti na rodinné lyžovanie. Tunajšie lyžiarske terény sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých lyžiarov. Lyžiarske stredisko Veľká Javorina sa nachádza v okrese Nové Mesto nad Váhom, na hraniciach s Českou republikou. Je vyhľadávanou lokalitou so známou verejnosti prístupnou Holubyho chatou, ktorá ponúka celoročné ubytovanie i stravovanie a možnosti posedenia v štýlovej reštaurácii. Okrem lyžovania tu záujemcovia nájdu aj veľa možností na kvalitný treking, horskú cyklistiku a turistiku.
    Základná stanica strediska sa nachádza v nadmorskej výške 882 m n. m. a najvyššie položený bod strediska je vo výške 970 m n. m. Celkové prevýšenie teda predstavuje 148 metrov. Najlepšie snehové podmienky stredisko poskytuje v mesiacoch december až marec. Celková dĺžka zjazdoviek je 1,5 km. V areáli strediska Veľká Javorina sa nachádzajú štyri vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1380 osôb za hodinu. Rodičia s deťmi majú možnosť využiť detský vlek. Pre lyžiarske kurzy a väčšie skupiny je možné podľa záujmu dohodnúť aj iné dni prevádzkovania vlekov. Minimálny počet osôb v takejto skupine je 30. Stredisko získalo v oficiálnej 5-stupňovej kategorizácii stredísk (najlepšie hodnotenie je 5) Združenia slovenských lanoviek a vlekov (Lavex) hodnotenie: **.

Kontakt:

veľká javorina svahHolubyho chata 1048, 916 12 Lubina
Tel.:  + 421 903 435 947
e-mail:  info@holubyhochata.sk
web: www.holubyhochata.sk
FB:  www.facebook.com/holubyhochata

Ďalšie najbližšie ubytovanie:

Turistické ubytovanie Pod Javorinou, Lubina - U Kľačkov
Tel.: +421 903 231 125, +421 903 464 727

Mlyn pod Skalkou, Lubina
Tel.: +421 907 164 962

 

Ski Land Stará Myjava


     Upravený svah a príjemné služby nájdete aj v stredisku zimnej rekreácie Ski Land Stará Myjava, ktoré je vzdialené iba 35 km od kúpeľného mesta Piešťany a 10 km od mesta Myjava. Lyžiarske stredisko s umelým zasnežovaním má k dispozícii dve kvalitne upravené zjazdovky s dĺžkou 500 m a dva detské svahy s dĺžkou 180 m a 50 m s vlekom zadarmo. Štyri vleky majú celkovú prepravnú kapacitu 1800 osôb za hodinu, denne dvakrát upravovaný svah, vykurovaný reštauračný priestor s krbom a príjemné vonkajšie posedenie. Zjazdovka je ľahká až stredne ťažká, v celej dĺžke umelo zasnežovaná, vhodná pre začínajúcich a stredne pokročilých lyžiarov, no zároveň poskytuje možnosť zdokonalenia techniky lyžovania. Stredisko má osvetlenie a ponúka aj možnosť večerného lyžovania. Lyže, palice a lyžiarky vám požičajú v kvalitne vybavenej požičovni lyžiarskeho výstroja. V blízkosti zjazdovky je bufet s čajovňou, ski servis, bezplatné parkovisko a v prípade optimálnych snehových podmienok majú v okolí strediska množstvo možností aj lyžiari – bežkári na uprených tratiach. Navyše je v ponuke možnosť vyskúšať si jazdu na snowboarde. Najmenší lyžiari sa môžu naučiť lyžovať v lyžiarskej škôlke. Umiestnenie svahov umožňuje rodičom mať nad svojimi ratolesťami neustály dohľad. Samozrejmosťou je profesionálny turniketový a kamerový systém. Otvorenie zimnej sezóny je každý rok sprevádzané rôznymi aktivitami pre návštevníkov.
    Základná stanica strediska sa nachádza v nadmorskej 460 m n. m. a najvyšší položený bod strediska je vo výške 550 m n. m. Celkové prevýšenie predstavuje 90 metrov. Najlepšie snehové podmienky stredisko poskytuje v mesiacoch december až marec. Celková dĺžka zjazdoviek je 1,5 km, z nich je 1,3 km umelo zasnežovaných. Stredisko získalo v oficiálnej 5-stupňovej kategorizácii stredísk (najlepšie hodnotenie je 5) Združenia slovenských lanoviek a vlekov (Lavex) hodnotenie: **.

Kontakt:

Ski Land Stará MyjavaStará Myjava 411, 907 01 Stará Myjava
Tel.: +421 905 250 653
e-mail: skilandsro@gmail.com
web: www.skiland.sk
FB: www.facebook.com/skiland.staramyjava

Najbližšie ubytovanie:

Ubytovanie v súkromí Samuel
Tel.: +421 905 219 239

Ubytovanie na Mlyne
Tel.: +421 907 983 556

 

Lyžiarsky vlek Bradlo (Chata na Bradle)


    Na vrchole kopca v Brezovej pod Bradlom sa nachádza lyžiarsky svah polohovaný v katastrálnom území obce Priepasné. Je umiestnený pod úpätím Bradla s mohylou gen. M. R. Štefánika, ktorá je Národnou kultúrnou pamiatkou. Lyžiarsky vlek disponuje kapacitou 200 lyžiarov za hodinu na svahu dlhom 360 metrov. Možnosti lyžovania sú obmedzené snehovými podmienkami a počtom návštevníkov. Minimálny počet lyžiarov je 10. Zjazdovka má priemernú náročnosť. Pri zjazdovke stojí chata, ktorej kapacita je 40 hostí v interiéri a 200 hostí vo vonkajších priestoroch. Je otvorená denne od 9.00 do 21.00 h.

Kontakt:

Vlek v Ski Lande Stará Myjava.Končiny 258, 906 13 Brezová pod Bradlom
Tel.: +421 944 632 461
e-mail: chatabradlo@gmail.com

Najbližšie ubytovanie:

Penzión Holotéch Víška, Košariská
Tel.: +421 34/624 45 16, +421 903 792 499

Penzión Stará škola, Priepasné
Tel.: +421 905 456 215Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Jún 2022
PUSŠPSN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zoznam podujatí

Anketa
Privítali by ste periodikum, ktoré by informovalo o aktuálnom dianí v meste a regióne v tlačenej i elektronickej podobe?

Poznáte novú aplikáciu Myjava, vďaka ktorej môžete mať mestský úrad v mobile?Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online18
Dnes  1429
Mesiac  54008
Celkovo2341766

Odporúčame