zápas myjava ljubljana

Tretí zápas stredoeurópskej ligy MEVZA medzi Myjavou a Ljubljanou

Výsledky volejbalového oddielu Spartaka Myjava

STREDOEURÓPSKA LIGA MEVZA VO VOLEJBALE – MUŽI

Z dvojice slovenských zástupcov v Stredoeurópskej lige mužov pod hlavičkou zóny MEVZA sa v stredu 6. 10. v rámci 2. kola netešil z výhry ani jeden. VKP Bratislava bez opôr Zaťka, Kostolániho a Malinu prehral na pôde rakúskeho Waldviertelu 0 : 3 (-22, -23, -22), keď v druhom sete nevyužil vedenie 17 : 12. TJ Spartak Myjava nebodoval na palubovke slovinského šampióna z Mariboru a účastníkovi tohtosezónnej skupinovej fázy Ligy majstrov podľahol 1 : 3 (-12, 23, -12, -21). V 3. kole sa VKP (bilancia 1-1) predstaví v stredu 13. 10. v domácom prostredí proti Mariboru, Myjavu (bilancia 0-2) čaká o týždeň neskôr (20. 10.) domáci súboj s obhajcom prvenstva v súťaži, slovinskou Ľubľanou.

Stredoeurópska liga mužov - základná časť - 2. kolo – streda 6. 10. 2021

OK MERKUR MARIBOR (Slovin.) - TJ SPARTAK MYJAVA 3 : 1 (12, -23, 12, 21)

rozhodovali: Ujháziová a Horváth (obaja Maď.), 100 divákov

Maribor: Kovačevič 5, Kržič 13, Ikhbayri 23, Gergye 21, Pavlovič 6, Planinšič 0, libero Košenina (Kovačič 0, Cafuta 0, Bračko 5). Tréner: S. Škorc

Myjava: Valo 1, Pokopec 11, M. Zeman 5, Konc 16, Watzka 3, Mačuha 6, liberá Ochodnický a S. Paňko (Šíma 2, Barták 1, Š. Rzyman 0, Pollák 1, O. Zeman 0). Tréner: M. Pipa

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Zápas bol pre nás dobrou školou volejbalu. Domáci sú poslední majstri Slovinska a majú veľmi kvalitných hráčov. Začiatok zápasu sme nezachytili, boli sme dosť ustráchaní. Druhý set z našej strany super. Tretí zlý a štvrtý slušný. Bolo to ako na hojdačke, ale súper si výhru zaslúžil. Ideme pracovať ďalej."

EXTRALIGA MUŽI VO VOLEJBALE

V sobotu 9. 10. boli na programe dva zápasy 3. kola extraligy volejbalistov. Stopercentnú bilanciu si udržali hráči Myjavy, vicemajster vyhral na palubovke VKP Bratislava 3 : 1 a vedie tabuľku s plným počtom 9 bodov. Plný bodový zásah zaznamenali aj volejbalisti Svidníka, ktorí vyhrali na ihrisku mladíkov z Trenčína v troch setoch. Volejbalisti Rieker UJS Komárno vyhrali v nedeľajšom zápase 3. kola extraligy na ihrisku VK OSMOS Prievidza 3 : 0. Hostia nastúpili s lavičkou, tréner Gabriel Chochoľak šetril svoje opory na štvrtkovú odvetu 1. predkola Ligy majstrov.

Extraliga mužov, 3. kolo – sobota 9. 10. 2021

VKP BRATISLAVA - TJ SPARTAK MYJAVA 1 : 3 (-22, 22, -20, -18)

rozhodovali: Sarka a Dovičovič ml.

VKP: Tarabus 4, Zaťko 2, Yacoubou 21, Billich 7, Kostoláni 19, Malina 12, libero Jakubík (Jurík 1, Trubač 2, Prešinský 0). Tréner: M. Kalný

Myjava: Pokopec 14, Mačuha 9, Konc 26, Šíma 2, M. Zeman 13, Valo 4, liberá Ochodnický a S. Paňko (Watzka 8). Tréner: M. Pipa

hráči zápasu: Marek Malina (VKP) - Dominik Valo (Myjava)

Matúš Kalný, tréner VKP: "Súper bol hladnejší po víťazstve, oveľa lepšie blokoval a bránil v poli. Hostia naopak od nás ponúknuté šance využili. Celý zápas sme nedokázali súpera konzekventne pritlačiť podaním, hostia dobre prihrávali a z toho mali širokú paletu útočníkov."

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Z víťazstva mám radosť. Chalani konečne splnili taktické pokyny, zápas sme veľmi dobre odnahrávali, dobre sme hrali v poli a hoci to nebolo ešte úplne podľa predstáv, ale mali sme dobrú súčinnosť medzi obranou na sieti a v poli. Sú tam ešte nejaké rezervy, budeme ďalej pracovať, aby sme sa zlepšovali."

Zápasy extraligy mužov v poslednom týždni

• ŠŠ VOLEJBAL TRENČÍN - TJ SLÁVIA SVIDNÍK 0 : 3 (-15, -18, -15)
  • VK OSMOS PRIEVIDZA - Rieker UJS KOMÁRNO 0 : 3 (-21, -23, -22)
  • VK MIRAD UNIPO PREŠOV - TJ SLÁVIA SVIDNÍK 3 : 0 (18, 18, 18)

Najbližšie plánované zápasy

• streda 20. 10. 2021, 18.00 h - TJ Spartak Myjava – ACH Ljubljana (SLO) - stredoeurópska liga MEVZA
  • sobota 23. 10. 2021, 18.00 h - TJ Spartak Myjava – Slávia Svidník - extraliga muži
  • utorok 26. 10. 2021, 18.00 h - TJ Spartak Myjava – MIRAD Unipo Prešov - extraliga muži

Z dvojice slovenských zástupcov v Stredoeurópskej lige mužov pod hlavičkou zóny MEVZA vstúpili do nového ročníka 2021/2022 víťazne volejbalisti VKP Bratislava. "Policajti" si v piatkovom zápase úvodného kola základnej časti poradili s domácim TJ Spartak Myjava 3 : 1 (21, 17, -24, 27).

Myjavčania si v treťom sete vynútili pokračovanie duelu, vo štvrtej časti však nevyužili vedenie 22 : 19 a hostia v koncovke premenili piaty mečbal. Najviac bodov získal myjavský univerzál Matúš Konc (25), víťazstvo VKP bodovo režírovali beninský smečiar Daouda Yacoubou (24) a univerzál Ľuboš Kostoláni (21). Najbližšie zápasy odohrajú Myjava a VKP zhodne v stredu 6. októbra na palubovkách súperov - Myjava nastúpi v 2. kole proti slovinskému Mariboru a VKP proti rakúskemu Waldviertelu.

Stredoeurópska liga mužov - základná časť - 1. kolo - piatok 1. 10. 2021

TJ SPARTAK MYJAVA - VKP BRATISLAVA 1 : 3 (-21, -17, 24, -27)

rozhodovali: Grabovský a Kovář (obaja ČR), 125 divákov

Myjava: Pokopec 11, M. Zeman 12, Konc 25, Watzka 13, Mačuha 5, Valo 0, liberá Ochodnický a S. Paňko (Barták 0, Š. Rzyman 0). Tréner: M. Pipa

VKP: Tarabus 12, Zaťko 1, Yacoubou 24, Billich 6, Kostoláni 21, Malina 11, liberá Jakubík a Kurej (Trubač 1, Vančo 0, Jurík 0). Tréner: M. Kalný

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Do zápasu sme vstúpili nervózne a dva sety sme sa len hľadali. V treťom sete sme sa zlepšili a set sme zvládli. Vo štvrtom sete sme bojovali, ale napriek nášmu vedeniu 22 : 19 zvládol koncovku lepšie súper. Gratulujem družstvu VKP Bratislava."

Matúš Kalný, tréner VKP: "Tešíme sa z cenného víťazstva u dobrého súpera. Prvé dva sety boli z našej strany veľmi dobré, boli sme výborní na príjme aj v útoku a solídne sme bránili. Škoda, že sme si zápas skomplikovali v treťom sete, keď sme urobili dve hlúpe chyby, tým sme dostali súpera na koňa. Štvrtý set bol trochu aj o šťastí, v koncovke sme urobili o chybu menej. Celkovo to bol zrejme doteraz náš najlepší výkon. Gratulujem tímu, dúfam, že nám to zdvihne sebavedomie. Na druhej strane, vieme, kde nás tlačí topánka, musíme ďalej poctivo trénovať a zlepšovať sa."

Zápasy stredoeurópskej ligy MEVZA mužov v poslednom týždni:

• 30. 9. 2021 - UVC Holding GRAZ (AUT) - Union Raiffeisen Waldviertel (AUT) 2 : 3
  • 2. 10. 2021 - OK Calcit Kamnik (SLO) - OK MERKUR MARIBOR (SLO) 1 : 3

Naše najbližšie plánované zápasy:

• 6. 10. 2021 - Merkur Maribor (SLO) - TJ Spartak Myjava, o 19.30 h -  stredoeurópska liga MEVZA

EXTRALIGA MUŽOV VO VOLEJBALE

Na domácej palubovke nezaváhali hráči Svidníka a vicemajstrovskej Myjavy, keď potvrdili rolu favoritov. Myjavčania si do tabuľky pripísali ďalšie tri body, keď si poradili s mladíkmi z Trenčína v troch setoch. Z víťazstva 3 : 0 sa vo svojom prvom zápase v novej sezóny tešili aj Svidníčania, ktorí doma zdolali Prievidzu. Do sezóny vstúpili úspešne aj volejbalisti Komárna. Obhajca titulu aj s novou posilou Emanuelom Kohútom zdolal na domácej palubovke Prešov 3 : 1. Pre Šarišanov to bol takisto úvodný duel v novom ročníku. V 3. kole, ktoré je na programe v sobotu 9. 10., sa stretnú Trenčín so Svidníkom, Prievidza s Komárnom a VKP Bratislava si zmeria sily s Myjavou. Ešte predtým je v stredu 6. 10. od 18.00 h na programe dohrávka 1. kola Prešov - Svidník.

Extraliga mužov, 3. kolo – sobota 2. 10. 2021

TJ SPARTAK MYJAVA - ŠŠ VOLEJBAL TRENČÍN 3 : 0 (15, 10, 10)

rozhodovali: Štěpánek a Sarka

Myjava: Pollák 5, Valo 1, Pokopec 9, Mačuha 6, Konc 2, Šíma 9, liberá Ochodnický a S. Paňko (Barták 2, Š. Rzyman 9, O. Zeman 5, Watzka 0). Tréner: M. Pipa

Trenčín: Hlaváč 0, Rendla 6, Badáň 5, Spišský 8, Petruf 3, Baslar 4, libero Sýkora (Rosina 0). Tréner: I. Hiadlovský

hráči zápasu: Dominik Valo (Myjava) - Tomáš Badáň (Trenčín)

V Myjave sa hral veľmi jednoznačný zápas. Domáci od začiatku nastúpili koncentrovaní a nedali hosťom z Trenčína žiadnu šancu. Domáci tréner postupne zapojil do zápasu aj hráčov z lavičky. Hostia urobili príliš veľa chýb a nemali šancu na zdramatizovanie zápasu. Víťazstvo domácich 3 : 0 je úplne zaslúžené.

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Dnes sme zápas zvládli výsledkovo aj herne. Zápas bol v našej réžii a to som rád. Bola možnosť zapojiť všetkých hráčov a tak som to využil. Celkovo som spokojný."

Ivan Hiadlovský, tréner Trenčína: "Pre moje družstvo to bol opäť ťažký zápas. Robili sme veľmi veľa chýb na to, aby sme mohli pomýšlať na lepší výsledok."

Zápasy extraligy mužov v poslednom týždni:

• RIEKER UJS KOMÁRNO - VK MIRAD UNIPO PREŠOV 3 : 1 (20, 22, -19, 15)
  • TJ SLÁVIA SVIDNÍK - VK OSMOS PRIEVIDZA 3 : 0 (23, 14, 18)

Najbližšie plánované zápasy:

• 6. 10. 2021 - Merkur Maribor (SLO) - TJ Spartak Myjava - stredoeurópska liga MEVZA
  • 9. 10. 2021 - VKP Bratislava - TJ Spartak Myjava - extraliga muži

Volejbalová extraliga mužov odštartovala v sobotu 23. septembra 2021 dvomi zápasmi 1. kola sezóny 2021/2022. Vicemajster z Myjavy vyhral podľa očakávania na palubovke Prievidze 3 : 0, hoci v poslednom sete odvracal dva setbaly a hladké víťazstvo si pripísali aj hráči VKP Bratislava, ktorí splnili rolu favorita a na palubovke Trenčína nestratili ani set.

Extraliga mužov, 1. kolo – sobota 23. 1. 2021

VK OSMOS PRIEVIDZA - TJ SPARTAK MYJAVA 0 : 3 (-13, -19, -24)

rozhodovali: Malík a Andrejčák

Prievidza: Šimko 5, P. Kudra 2, Kilian 8, Fejt 8, M. Kudra 9, M. Macko 5, libero Krajčo (D. Mečiar 4). Tréner: R. Chudík

Myjava: Pokopec 7, Mačuha 8, Konc 16, Watzka 7, Pollák 8, Valo 0, liberá Ochodnický a S. Paňko (Barták 0, Š. Rzyman 2, O. Zeman 0, Šíma 3). Tréner: M. Pipa

Hráči zápasu: Martin Kudra (Prievidza) - Filip Mačuha (Myjava)

Rostislav Chudík, tréner Prievidze: "Gratulujem chalanom k dobrému výkonu v druhom a treťom sete, ale v prvom rade, samozrejme, gratulujem Myjave k víťazstvu. Bol to pre nás silný súper, keďže nám dva dni pred zápasom nečakane vypadli štyria hráči pre chorobu. Na ihrisku sme mali hráčov, ktorí hrali v Banskej Bystrici za dorast a mali toho dosť. Myslím si však, že je na čom pracovať. Tento rok sme tu preto, aby sme udržali volejbal v Prievidzi a dali šancu mladým hráčom. Pustiť extraligu by bolo jednoduché, ale ťažko sa potom vracia späť."

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Bol to typicky prvý zápas sezóny. Z našej strany to bolo miestami úplne zbytočne príliš nervózne. Súper na to, v akom je stave, predviedol výkon nad svoje možnosti. Prvé dva sety sme mali pod kontrolou, v treťom sme sa trápili a ako keby sme sa ani nepoznali. Spokojný som len s výsledkom."

Myjavskí volejbalisti skončili v Ostrave tretí

Volejbalisti Spartaka Myjava štartovali v piatok 17. a v sobotu 18. septembra 2021 na kvalitne obsadenom medzinárodnom halovom turnaji s názvom Ostrava cup. Išlo o poslednú oficiálnu previerku pred začiatkom súťažného ročníka 2021/2022. Turnaja sa okrem Myjavy zúčastnili družstvá Ostravy (extraliga ČR), VKP Bratislava (extraliga SR) a Waldviertelu (extraliga AT). Systém turnaja bol zvolený tak, že družstvá sa stretli každý s každým, pričom hrali na tri vyhraté sety. Výsledky Myjavy boli nasledovné:

• Myjava - Ostrava 2 : 3 - Úvodný zápas proti domácej Ostrave sa niesol v znamení veľkej vyrovnanosti družstiev. Zaslúžene zápas dospel až do rozhodujúceho piateho setu, ktorý zvládli lepšie domáci. Zápas mal slušnú kvalitu.
  • Myjava - VKP Bratislava 3 : 2 - Zápas s VKP Bratislava, ktorý bude súperom Myjavy v extralige aj v stredoeurópskej lige MEVZA, bol takisto veľmi vyrovnaný, keď sa družstvá striedali vo vedení. VKP viedlo 2 : 1 na sety a malo dobre rozohratý aj 4. set. V jeho koncovke ale spartakovci zahrali skvelo a zápas dospel do piateho setu. Ten zvládli a tešili sa z víťazstva.
  • Myjava - Waldviertel 1 : 3 - Posledný zápas na turnaji kopaničiari odohrali proti účastníkovi MEVZY a tretiemu družstvu rakúskej ligy. Zápas neodohrali v potrebnej kvalite a v rozhodujúcich chvíľach vyprodukovali vlastné nevynútené chyby. Súper bol úspešný aj vďaka dobrému podaniu a kvalitnému útoku.

Celkovo tak Spartak Myjava na turnaji obsadil 3. miesto. Turnaj bol kvalitný a ukázal myjavským hráčom veci, na ktorých ešte musia pracovať. Na turnaji už nastúpili do zápasov aj hráči, ktorý sa vrátili z reprezentácie SR. Chvíľu bude trvať ich zapracovanie a zohratie sa s družstvom, ale členovia realizačného tímu veria, že to nebude dlho trvať. Už v sobotu 25. 9. 2021 sa  totiž začína nový extraligový ročník 2021/2022 a na prvý zápas vycestujú Myjavčania do Prievidze.

Zároveň v sobotu 18. septembra 2021 odohrahlo myjavské družstvo kadetov U18 turnaj v Novom Meste nad Váhom. Po dvoch víťazstvách a jednej prehre na ňom obsadili celkové 2. miesto.

myjavskí volejbalisti na turnaji v ostrave

Myjavskí volejbalisti na turnaji v Ostrave

Myjavskí volejbalisti na turnaji v Příbrami neuspeli

Po ďalšom týždni prípravy na novú sezónu extraligy sa hráči volejbalového oddielu Spartaka Myjava presunuli do Příbrami v Českej republike, aby tu odohrali veľmi kvalitný halový turnaj. Ten sa konal za účasti družstiev Eurositex Příbram (ČR), VK Ústí nad Labem (ČR), Union Waldviertel (AUT), Lvi Praha (ČR) a TJ Spartak Myjava (SVK). Jednotlivé družstvá odohrali postupne zápasy každý s každým na tri hrané sety. Výsledky TJ Spartak Myjava boli nasledovné:

• Spartak Myjava - Lvi Praha 0 : 3
  • Spartak Myjava - Ústí nad Labem 1 : 2
  • Spartak Myjava - Waldviertel 1 : 2
  • Spartak Myjava - Příbram 1 : 2

Na turnaji tak Myjavčania obsadili posledné piate miesto. Turnaj bol výbornou previerkou mladých hráčov Spartaka v ťažkej konkurencii. Vzhľadom na skutočnosť, že sa traja myjavskí hráči pripravujú s reprezentáciou na Majstrovstva Európy (P. Pokopec, M. Zeman, F. Mačuha) a P. Barták po operácii ešte nemôže plnohodnotne športovať, bolo jasné, že turnaj bude pre družstvo z kopaníc náročný. Volejbalisti, ktorí na turnaji dostali šancu, sa so situáciou popasovali slušne. No zrážali ich nevyrovnané výkony a neskúsenosť. Na druhej strane, získali tu skúsenosti aj tí hráči, ktorý ešte nemajú toľko odohraté v kvalitnej konkurencii. No a v dňoch 3. - 4. 9. 2021 odohrajú spartakovci v Komárne dobre obsadený turnaj Belatti Cup s účasťou družstiev zo Slovenska, Česka a Maďarska.

myjavskí volejbalisti v příbrami

Myjavskí volejbalisti na turnaji v Příbrami.

Myjavskí juniori víťazmi turnaja v Skalici

V sobotu 14. augusta 2021 sa v Skalici uskutočnil turnaj juniorov U20 s názvom Pohár mládeže SVF. Bol to kvalifikačný turnaj na majstrovstva Slovenska na antuke s účasťou štyroch družstiev. Prvé dve družstvá si na ňom zaistili účasť na Majstrovstvách SR.

Výsledky TJ Spartak Myjava

• TJ Spartak Myjava - VK Skalica 2 : 0
  • TJ Spartak Myjava - VK Nové Mesto nad Váhom 2 : 0
  • TJ Spartak Myjava - ŠŠ volejbal Trenčín 2 : 1
Ako vidno z výsledkov, Myjavčania turnaj vyhrali a postúpili tak na Majstrovstvá SR, ktoré sa uskutočnia 21. - 22. 8. 2021 v Piešťanoch za účasti najlepších 8 juniorských družstiev Slovenska.

myjavskí juniori na turnaji v skalici

Myjavskí juniori vyhrali turnaj v Skalici a kvalifikovali sa na Majstrovstvá Slovenska.

V Kojetíne obsadili myjavskí volejbalisti 3. miesto

Ďalším prípravným turnajom v Českej republike, na ktorom sa zúčastnili volejbalisti Spartaka Myjava pred štartom novej sezóny slovenskej extraligy, bol 44. ročník turnaja Střední Moravy v Kojetíne. Ten sa konal v sobotu 14. augusta 2021 a okrem spartakovcov naň pricestovalo ďalších jedenásť družstiev. Účastníci tohto tradičného podujatia odohrali zápasy v troch skupinách. A ako sa darilo Myjavčanom?

• TJ Spartak Myjava - Sokol Bučovice (1. liga ČR) 2 : 0
  • TJ Spartak Myjava - Slávia Svidník B (SR) 2 : 0
  • TJ Spartak Myjava - Black Volley Beskydy (extraliga ČR) 1 : 1
Po odohraní skupinových duelov Spartak z prvého miesta postúpil do štvrťfinále. V ňom bez problémov porazil domáci Kojetín v pomere 2 : 0. V semifinále ho čakal súper z domácej súťaže, Slávia Svidník. Zápas bol veľmi vyrovnaný a napínavý. Za stavu 1 : 1 na sety sa išlo do rozhodujúceho tretieho setu. Koncovku mali lepšie rozohranú kopaničiari, ale nakoniec prehrali 19 :21, a tým aj celý zápas v pomere 1 : 2. Nasledoval súboj o 3. miesto proti českému extraligovému Black Volley Beskydy, ktorý Myjava vyhrala 2 : 0 a obsadila tak bronzovú priečku. Z prvenstva sa napokon radovalo družstvo Svidníka, keď vo finále pomerne hladko vyhralo s Ostravou 2 : 0.

Jaroslava Petrucha, manažér TJ Spartak Myjava: "Odohrali sme v Kojetíne v rámci prípravy náš posledný turnaj na antuke. Turnaj splnil účel, s ktorým sme na Moravu cestovali. Aj cez určité personálne problémy v hráčskom kádri sme odohrali dobré a kvalitné zápasy. Hráči, ktorý nastúpili, ukázali slušnú kvalitu a nasadenie. Celkové 3. miesto hodnotím pozitívne."

myjavskí volejbalisti v kojetíne

Myjavskí volejbalisti na turnaji v Kojetíne

Spartak Myjava víťazom turnaja v Chlumci nad Cidlinou

Prvým turnajom v Českej republike, ktorý myjavskí volejbalisti absolvovali, bol prestížny turnaj v Chlumci nad Cidlinou. Turnaja sa okrem tímu TJ Spartak Myjava zúčastnili družstvá VK Ústí nad Labem (extraliga ČR), Volejbal Brno (extraliga ČR), VK Benátky nad Jizerou (1. liga ČR), Slavia Hradec Králové (1. liga ČR) a Fatra Zlín (extraliga ČR). Celkovo teda šesť družstiev, ktoré odohrali zápasy každý proti každému na dva hrané sety. Pričom každý vyhratý set bol počítaný za jeden bod. Myjavčania dosiahli nasledovné výsledky:

• TJ Spartak Myjava - Volejbal Brno 2 : 0
  • TJ Spartak Myjava - Ústí nad Labem 1 : 1
  • TJ Spartak Myjava - Fatra Zlín 2 : 0
  • TJ Spartak Myjava - VK Benátky nad Jizerou 0 : 2
  • TJ Spartak Myjava - Slávia Hradec Králové 2 : 0

Získali tak celkovo sedme bodov a turnaj vyhrali. Na druhom mieste skončilo družstvo SVK Ústí nad Labem a tretiu priečku obsadilo družstvo VK Benátky nad Jizerou.

Jaroslava Petrucha, manažér TJ Spartak Myjava: "Turnaj bol veľmi kvalitný. Prezentovali sme sa dobrým, poctivým volejbalom založeným na bojovnosti a kolektívnej robote. Podali sme vyrovnané výkony a zaslúžene turnaj vyhrali. Aj keď nám chýbajú traja hráči, ktorý sa pripravujú v reprezentácii na ME, chalani zabojovali a ukázali sa v dobrom svetle. V sobotu 14. 8. 2021 odohráme ďalší prípravný turnaj, a to v Kojetíne."

Od pondelka 9. 8. 2021 pokračujú extraligoví hráči Myjavy v rámci prípravy na súťažný ročník tréningovým procesom a každý deň absolvujú dve tréningové jednotky. Striedajú posilňovňu, atletické tréningy, halu, pieskové ihrisko a jazdu na bicykloch.